Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Podpisanie umów o współpracy z Goethe-Institut

Utworzono dnia 27.01.2023

PASCH - czyli co sukces w kości ma wspólnego z sukcesem na lekcjach niemieckiego?

13 stycznia 2023 roku Goethe-Institut w Warszawie przedłużył współpracę z siedmioma szkołami z programu PASCH na kolejne trzy lata. W tym roku do istniejących placówek dołączyły trzy znakomite szkoły średnie.

Siedem szkół, z których część współpracuje z Instytutem od wielu lat, oraz trzy nowe placówki zgromadziły się w Ambasadzie Niemiec w Warszawie na uroczystym podpisaniu umów o współpracy z Goethe-Institut. Spotkanie, a wraz z nim znaczenie inicjatywy PASCH, nabrało szczególnego znaczenia dzięki obecności dr Thomasa Baggera, ambasadora Niemiec w Polsce. "Spotkania takie jak to nie tylko dają uczniom możliwość lepszego poznania języka, ale także przyczyniają się do lepszego zrozumienia między naszymi narodami" - podkreślił w swoim przemówieniu do gości zgromadzonych w sali im. Bartoszewskiego.

Również sama inicjatywa "Szkoły: partnerzy dla przyszłości" może pochwalić się niemałym sukcesem w ciągu 15 lat swojego istnienia. Co to jednak oznacza w praktyce? Festiwale teatralne, koncerty, konkursy fotograficzne, warsztaty ekologiczne, spotkania młodzieży, kursy języka niemieckiego, spotkania z rówieśnikami z krajów niemieckojęzycznych oraz dokształcanie i stypendia dla nauczycieli.

Dzięki programowi PASCH uczniowie mają możliwość nauki języka niemieckiego w innowacyjnych obszarach językowych, korzystania z materiałów dydaktycznych oraz rozwijania i pogłębiania wiedzy językowej i kulturowej.

Ponadto co roku mają możliwość zdawania egzaminów językowych na różnych poziomach. Stypendia przyznawane są również na letnie kursy językowe w Niemczech.

Ale sieć w szkołach to coś więcej: to - jak zauważyła Karin Ende, kierownik działu językowego w Goethe-Institut w Warszawie - rodzina. Silne poczucie wspólnoty w trudnych sytuacjach spowodowanych skutkami wojny na Ukrainie. Dodatkowe fundusze umożliwiły wsparcie ukraińskich uczniów-uchodźców, zapewniając im przybory szkolne i książki, posiłki w szkołach oraz ukierunkowane warsztaty integracyjne.

Dla naszej szkoły inicjatywa PASCH oznacza od 15 lat ścisłą współpracę z Instytutem Goethego i szkołami partnerskimi na całym świecie, w tym m.in.: liczne międzynarodowe projekty i spotkania młodzieży, liczne stypendia (kursy językowe w Niemczech dla uczniów i nauczycieli, kursy metodyczne dla nauczycieli), udział w festiwalach teatralnych w Niemczech, Czechach, na Litwie, Węgrzech i online, nowoczesne wyposażenie gabinetu języka niemieckiego, stworzenie zielonej klasy, udział w koncertach i spotkaniach z artystami z Niemiec, udział wolontariuszy z Niemiec w codziennych zajęciach w szkole, rzeczowe wsparcie Instytutu w organizacji projektów, konkursów, w tym Konkursu Kuratoryjnego.

Dr Thomas Gödel, kierownik działu językowego dla regionu Europy Środkowej i Wschodniej, który przyjechał z Pragi, w swoim wystąpieniu dokonał trafnego porównania. Znaczenie słowa "Pasch" sięga XVII wieku i pierwotnie odnosiło się do szczęśliwego rzutu w grze w kości, w którym dwie lub więcej kostek mają taką samą liczbę punktów. W wielu grach PASCH prowadzi do zwycięstwa.  Dzisiaj PASCH jest synonimem wygranej dla uczestniczących szkół - więcej niemieckiego i więcej wspólnych projektów!

Życzymy społeczności PASCH wielu zwycięskich sytuacji w kolejnych trzech latach współpracy.

D. Niewiadomska

Podpisanie umów o współpracy z Goethe-Institut

Utworzono dnia 27.01.2023, 18:26

Zdjęcia:

Copyright: @Ambasada Niemiec

D. Niewiadomska

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2023
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny