Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Spotkaj się z niemieckim w Gdańsku

Utworzono dnia 06.10.2021

Spotkaj się z niemieckim w Gdańsku

Spotkaj się z niemieckim w …..” to cykl imprez plenerowych dedykowanych wszystkim zainteresowanym nauką języka niemieckiego i nie tylko. Spotkania odbywały w 8 miastach w Polsce od 20. do 30. września. Cykl imprez jest częścią kampanii „Język Twojej Pasji” reklamującej język niemiecki.

W Gdańsku wydarzenie odbyło się 30. września obok Filharmonii Bałtyckiej.

W wydarzeniu mógł wziąć udział każdy uczeń indywidualnie lub cała klasa, która lubi uczyć się języka niemieckiego i jest zainteresowana kulturą niemieckojęzycznego obszaru językowego. Z naszej szkoły w spotkaniu uczestniczyli zainteresowani uczniowie z klas ósmych i z klasy trzeciej.

Celem organizatorów było odczarowanie mitu trudnego i nieprzystępnego języka; pokazanie, że nauka niemieckiego wcale nie jest nudna, a przede wszystkim niesie z sobą konkretne korzyści w przyszłości.

O tych korzyściach mówili między innymi pani Konsul RFN w Gdańsku Cornelia Pieper czy dyrektorka działu językowego Goethe Institut w Warszawie Karin Ende.

Niemiecki da się lubić

Hitem wydarzenia był kiosk przeniesiony żywcem z Niemiec, gdzie można było zaopatrzyć się w lubiane i znane artykuły produkowane w Niemczech - żelki Haribo. W rolę sprzedawców wcielili się niemieckojęzyczni pracownicy Instytutu. „Dla uczniów to niepowtarzalna okazja, by sprawdzić swoje umiejętności językowe, a walutą będzie tym razem nie euro lub złoty, ale punkty za poprawnie rozwiązane zadania oczywiście związane z niemieckim. Na pewno nie będzie to szkolny test. Na imprezie „Spotkaj się z niemieckim” liczy się przede wszystkim dobra zabawa” – wyjaśniła Karin Ende.

Uczestnicy spotkania zaangażowali się i od samego początku aktywnie brali udział we wszystkich zadaniach. Za zdobycie kompletu pieczątek potwierdzających wykonanie poszczególnych zadań czekały nagrody – niespodzianki.

Opiekunowie lub rodzice mogli w tym czasie zapoznać się z ofertą językową Instytutu, porozmawiać z jego pracownikami.

Pokaz magii, muzyka, teatr kamishibai i co jeszcze?

Na scenie można było obejrzeć teatr Kamishibai „Duschans Schulweg”, zaprezentowany przez Dorotę Niewiadomską oraz występ popularnego magik Piotra Szumnego, którego początki kariery zawodowej są związane właśnie z Niemcami.

Moja przygoda z niemieckim rozpoczęła się, gdy od znajomego odkupiłem niemieckojęzyczną książkę o iluzji znając tylko trzy słowa JA, DANKE I BITTE, a miałem wówczas już lat 18. Tak bardzo pragnąłem poznać jej treść, że sam słówko po słówku przy pomocy słownika zacząłem ją mozolnie tłumaczyć. W pewnym momencie zauważyłem, że nauka języka niemieckiego stała się moją pasją i trwa ona do dzisiaj. Ta fascynacja nie tylko przynosi mi wiele radości i satysfakcji, ale również przydaje mi się w życiu prywatnym i zawodowym, a to że będę mógł o niej opowiedzieć na imprezach „Spotkaj się z niemieckim” jest dla mnie ukoronowaniem tej niekończącej się przygody z językiem niemieckim" - mówi Piotr Szumny.

Te i inne doświadczenia mają zachęcić uczniów do rozpoczęcia lub dalszej nauki niemieckiego w przyszłości. – „W programie jest jeszcze kilka mocnych punktów. By je poznać trzeba się pofatygować na miejsce” – powiedziała Karin Ende.

Potwierdzamy – warto było!!!

Od Instytutu Goethego otrzymaliśmy w prezencie tablicę magnetyczną z mapą Niemiec. Bardzo dziękujemy!

Dorota Niewiadomska

Spotkaj się z niemieckim w Gdańsku

Utworzono dnia 10.10.2021, 12:26

Zdjęcia:

Sławomir Kowalski, Copyright Goethe Institut

Dorota Niewiadomska

Agnieszka Sondej-Fopka

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Grudzień 2022
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Imieniny