Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Wycieczka do Warszawy

Utworzono dnia 24.04.2018, 21:49

W dniach 18, 19, 20 kwietnia 2018 r. uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Celem naszej wyprawy było odwiedzenie miejsc związanych z historią Polski, patriotyzmem Polaków oraz walk o naszą Ojczyznę. W ten sposób uczciliśmy 100 rocznicę uzyskania Niepodległości przez nasz kraj.

Po przyjeździe do stolicy nasze kroki skierowaliśmy na Zamek Królewski. Apartamenty księcia Józefa Poniatowskiego na długo pozostaną w naszej pamięci. Podczas spaceru po Starym Mieście mieliśmy okazję obejrzeć odbudowane kamienice, które w 1944r. podczas Powstania Warszawskiego zostały zniszczone. Pani Przewodnik opowiedziała nam o historii miasta podczas okupacji. Podczas spaceru zatrzymaliśmy się przy najważniejszych zabytkach na Starym Mieście - Kolumnie Zygmunta, Pomniku Małego Powstańca, Syrence Warszawskiej. Niesamowitym przeżyciem było przejście na Plac Józefa Piłsudskiego i uczestniczenie w zmianie warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Pierwszy dzień naszego pobytu w Warszawie zakończyliśmy spacerem w Łazienkach Królewskich, gdzie po upadku Powstania Warszawskiego, w grudniu 1944 r. Niemcy podpalili wnętrza Pałacu.

Drugi dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy od pysznego śniadania i pojechaliśmy do Wilanowa. W barokowym, bogato zdobionym Pałacu Jana III Sobieskiego oglądaliśmy portrety władców, szlachciców oraz wielu wybitnych osób zasłużonych dla naszego kraju. Następnym punktem wycieczki był długo wyczekiwany przejazd warszawskim metrem do Pałacu Kultury i Nauki. Dech w piersiach zapierał widok z 30 - go piętra Pałacu na całą Warszawę.

Kolejny dzień zakończyliśmy wizytami w muzeach. Klasy IV-V odwiedziły Muzeum Sportu i Turystyki. Medale, puchary, rzeźby, zdjęcia i sprzęt sportowy zrobiły na nas ogromne wrażenie. Klasy VI natomiast miały okazję obejrzeć ekspozycje w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wystawy przedstawiały historię i działalność Polskiego Państwa Podziemnego, walkę o tożsamość narodową Polaków codzienność powstania na tle okupacji. Rozrywką na koniec tego dnia były Złote Trasy - nowoczesna Galeria Handlowa z falowanym szklanym dachem.

Trzeci i ostatni dzień naszej wędrówki rozpoczęliśmy od wizyty w Cinema Parku na warszawskim Bemowie. Obejrzeliśmy tam film edukacyjny w wymiarze 3D pt. "4 żywioły". Wszyscy byli zachwyceni efektami i tym, co się tam działo. Następnie udaliśmy się w stronę Cmentarza na Powązkach. Zobaczyliśmy tam groby bohaterów narodowych i wysłuchaliśmy ciekawej historii związanej z tym miejscem. Ostatnim punktem naszej trzydniowej wizyty w Warszawie było odwiedzenie grobu i Muzeum bł. Księdza Jerzego Popiełuszki, które mieści się w podziemiach kościoła św. Stanisława Kostki. Na zdjęciach pokazano historię życia, służbę Bogu i męczeńską śmierć Kapłana zamordowanego przez funkcjonariuszy SB w czasach PRL-u. Wycieczka była dla wszystkich niesamowitym przeżyciem i lekcją historii.

Irena Drożyńska, Agnieszka Sondej

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Wrzesień 2019
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Imieniny