Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Wycieczka do Warszawy

Utworzono dnia 24.04.2018, 21:49

W dniach 18, 19, 20 kwietnia 2018 r. uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Celem naszej wyprawy było odwiedzenie miejsc związanych z historią Polski, patriotyzmem Polaków oraz walk o naszą Ojczyznę. W ten sposób uczciliśmy 100 rocznicę uzyskania Niepodległości przez nasz kraj.

Po przyjeździe do stolicy nasze kroki skierowaliśmy na Zamek Królewski. Apartamenty księcia Józefa Poniatowskiego na długo pozostaną w naszej pamięci. Podczas spaceru po Starym Mieście mieliśmy okazję obejrzeć odbudowane kamienice, które w 1944r. podczas Powstania Warszawskiego zostały zniszczone. Pani Przewodnik opowiedziała nam o historii miasta podczas okupacji. Podczas spaceru zatrzymaliśmy się przy najważniejszych zabytkach na Starym Mieście - Kolumnie Zygmunta, Pomniku Małego Powstańca, Syrence Warszawskiej. Niesamowitym przeżyciem było przejście na Plac Józefa Piłsudskiego i uczestniczenie w zmianie warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Pierwszy dzień naszego pobytu w Warszawie zakończyliśmy spacerem w Łazienkach Królewskich, gdzie po upadku Powstania Warszawskiego, w grudniu 1944 r. Niemcy podpalili wnętrza Pałacu.

Drugi dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy od pysznego śniadania i pojechaliśmy do Wilanowa. W barokowym, bogato zdobionym Pałacu Jana III Sobieskiego oglądaliśmy portrety władców, szlachciców oraz wielu wybitnych osób zasłużonych dla naszego kraju. Następnym punktem wycieczki był długo wyczekiwany przejazd warszawskim metrem do Pałacu Kultury i Nauki. Dech w piersiach zapierał widok z 30 - go piętra Pałacu na całą Warszawę.

Kolejny dzień zakończyliśmy wizytami w muzeach. Klasy IV-V odwiedziły Muzeum Sportu i Turystyki. Medale, puchary, rzeźby, zdjęcia i sprzęt sportowy zrobiły na nas ogromne wrażenie. Klasy VI natomiast miały okazję obejrzeć ekspozycje w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wystawy przedstawiały historię i działalność Polskiego Państwa Podziemnego, walkę o tożsamość narodową Polaków codzienność powstania na tle okupacji. Rozrywką na koniec tego dnia były Złote Trasy - nowoczesna Galeria Handlowa z falowanym szklanym dachem.

Trzeci i ostatni dzień naszej wędrówki rozpoczęliśmy od wizyty w Cinema Parku na warszawskim Bemowie. Obejrzeliśmy tam film edukacyjny w wymiarze 3D pt. "4 żywioły". Wszyscy byli zachwyceni efektami i tym, co się tam działo. Następnie udaliśmy się w stronę Cmentarza na Powązkach. Zobaczyliśmy tam groby bohaterów narodowych i wysłuchaliśmy ciekawej historii związanej z tym miejscem. Ostatnim punktem naszej trzydniowej wizyty w Warszawie było odwiedzenie grobu i Muzeum bł. Księdza Jerzego Popiełuszki, które mieści się w podziemiach kościoła św. Stanisława Kostki. Na zdjęciach pokazano historię życia, służbę Bogu i męczeńską śmierć Kapłana zamordowanego przez funkcjonariuszy SB w czasach PRL-u. Wycieczka była dla wszystkich niesamowitym przeżyciem i lekcją historii.

Irena Drożyńska, Agnieszka Sondej

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny