Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Program Kulturweit w naszej szkole

Utworzono dnia 08.01.2018

Od września przebywa w naszej szkole wolontariuszka programu Kulturweit Lea Keßler, która wspiera naukę języka niemieckiego, jest „ambasadorką” języka i kultury niemieckiej w Trąbkach. Po dwóch miesiącach pobytu w Polsce wywiad z Leą przeprowadzili i opracowali uczniowie klasy 3e: Julia Caboń, Iga Głowacka, Natalia Mazur, Nikola Grzębska, Wiktor Knie i Magda Tkaczyk. .

 

Wywiad

Obejrzyj wywiad   przejdź >>>

Przeprowadziłyśmy wywiad z Leą, która przyjechała do nas z Niemiec na rok jako wolontariusz. Celem naszej rozmowy było przybliżenie wam jej osoby i opowiedzenie o jej działalności w naszej szkole.

- Na czym polega twoja praca jako wolontariusz?

Program nazywa się Kulturweit i bierze w nim udział ponad 300 wolontariuszy. W moim przypadku polega to na tym, że pomagam w lekcjach niemieckiego w Trąbkach Wielkich, ale inni wolontariusze pomagają też w Instytucie Goethego lub innych miejscach.

- Dlaczego wzięłaś udział w tym projekcie?

Zanim pójdę na studia, chciałam zrobić coś innego, wyjechać za granicę, poznać inną kulturę. Ciekawe jest to, że niedawno byłam uczennica, a teraz patrzę na to z tej drugiej strony.

- Co sprawiło, że wybrałaś Polskę?

Ponieważ mimo tego, że jest to kraj sąsiadujący z Niemcami wiedziałam o nim bardzo mało, uznałam, że chcę go poznać lepiej, gdyż o innych krajach wiem dużo więcej.

- Masz w Polsce jakichś znajomych?

Znam parę osób, które były w Polsce, albo pochodzą z Polski, ale mieszkają w Niemczech, przed przyjazdem nie znałam stąd nikogo.

- Czy trudno było ci rozstać się ze znajomymi, przyjaciółmi?

Tak… najtrudniejszy był ostatni tydzień przed moim wyjazdem, ale paru moich przyjaciół również mieszka teraz za granicą, więc wszyscy mamy ten sam problem, ale piszemy ze sobą i rozmawiamy przez Skype, więc było trudno, ale dalej mamy ze sobą kontakt.

- Czy obawiałaś się czegoś przed przyjazdem do Polski? Co było dla Ciebie nowe?

Nie, nie miałam obaw. Nowe było dla mnie mieszkanie samemu, wcześniej często przebywałam z rodziną, za którą tęsknię, ale zobaczę się z nimi podczas przerwy świątecznej w grudniu. Teraz dużo czasu spędzam sama lub poznając nowych ludzi. Nowy był też oczywiście język polski, którego uczę się teraz w szkole językowej w Gdańsku.

- Czy trudno jest ci się porozumieć w Polsce?

Z wieloma osobami rozmawiam po niemiecku i angielsku, ale na przykład robiąc zakupy używam trochę polskiego i zostaje mi pantomima wtedy jest trochę trudno, ale radzę sobie.

- Co podoba cię się w naszej szkole?

To, że wszyscy są tacy mili i że tak serdecznie mnie przywitali.

- Gdzie mieszkasz podczas pobytu w Polsce?

Wynajmuję mieszkanie w Gdańsku, mam dwójkę współlokatorów jeden jest z Polski, a drugi z Hiszpanii.

- Czy udało ci się już zobaczyć, zwiedzić coś w Gdańsku?

Chyba wszystko oprócz muzeów, ponieważ dużo biegam i spaceruję. Żuraw, Stare Miasto, Hewelianum, ale żadnego muzeum.

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Wrzesień 2019
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Imieniny