Patronka szkoły
Dawni nauczyciele i dyrektorzy
Anna Burdówna
List z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka 2017
Drodzy i Szanowni,
20 września już po raz czwarty obchodzimy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, aby podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju każdego młodego człowieka. Dzięki zaangażowaniu wielu z Was jego obchody stały się już piękną tradycją i przyczyniają się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.
Kochane Dzieci,
to Wasze święto! To Wasz superważny dzień! Przedszkole jest miejscem wspaniałej zabawy, radości, nawiązywania przyjaźni i szukania odpowiedzi na ważne dla Was pytania. Tutaj zdobywacie wiedzę o świecie i odkrywacie jego tajemnice, uczycie się szacunku dla koleżanek i kolegów oraz poznajecie swoje prawa. Pewnie wiele z Was myśli o tym, że bycie dorosłym jest super i chlałoby już być takim dużym jak rodzice.  Musicie jednak wiedzieć, że my dorośli bardzo tęsknimy do dzieciństwa – do czasów bycia przedszkolakiem. Do dorosłości nie trzeba się spieszyć. Bycie przedszkolakiem to powód do ogromnej dumy! Życzę Wam, abyście czerpali radość z każdego dnia i mogli cieszyć się szczęśliwym dzieciństwem.
Szanowni Nauczyciele i Rodzice,
dla nas, dorosłych, 20 września to okazja, by przypomnieć sobie, że nie tak dawno my także przeżywaliśmy swoje dziecięce troski i problemy. To spojrzenie wstecz z pewnością pozwoli na więcej zrozumienia wobec przedszkolaków, którzy obchodzą dzisiaj swoje Święto. To również powód do zastanowienia się nad naszymi relacjami z dziećmi, czasem, jaki im poświęcamy, a także najlepsza okazja do budowania lub rozwijania mocnych, dobrych więzi. Pamiętajmy, że dzieci potrzebują naszego wsparcia w poznawaniu swojego otoczenia. Ich ciekawość rodzi wiele pytań, na które powinniśmy odpowiadać my – dorośli. Wspierajmy dziecko, pomagajmy mu w odkrywaniu świata, ale nie zmuszajmy go do licznych zajęć dodatkowych, ponad jego siły. Cieszmy się z jego sukcesów i wspomagajmy doskonalenie jego umiejętności. Kochajmy mądrze!
Niech w tym wyjątkowym dniu przyświeca nam myśl, że dziecko to człowiek. Chociaż mały, nie znaczy, że mało wie i obserwuje. Często czuje i widzi więcej niż możemy sobie wyobrazić. Wsłuchajmy się w głos dziecka, poświęcajmy czas nie tylko na zabawę, ale także na rozmowę o jego potrzebach i troskach. Dzieci w wieku przedszkolnym wymagają poświęcenia im uwagi, ale także zrozumienia dla ich spraw i potrzeb. Czas spędzony w przedszkolu ma decydujące znaczenia dla wszechstronnego rozwoju i przygotowania do dorosłości. Na tym etapie młody człowiek jest przecież wyjątkowo podatny na bodźce i wpływy otoczenia, dopiero ucząc się rozumienia świata wokół siebie.
Życzę wszystkim, aby ten dzień był wyjątkowym i radosnym świętem, Przedszkolakom – aby każdy dzień spędzony w przedszkolu był dla nich przygodą i czasem spełniania marzeń, Rodzicom – aby z uśmiechem na ustach i dumą wspierali swoje pociechy i zapewniali im szczęśliwe dzieciństwo, a Nauczycielom – aby nieustannie czerpali satysfakcję i radość z codziennej pracy z przedszkolakami i ich opiekunami.
Z najlepszymi pozdrowieniami
Marek Michalak

BIP

bip

Patronka szkoły

kunegunda pawlowska mUrodziła się 26 lutego 1888r. w Zakrzewie powiat Złotowski na ziemi Krajeńskiej. Ukończyła Seminarium Prywatne Puffkówny w Poznaniu w 1907r. Z poznańskiego województwa w 1929r. przybyła do pracy w Gdańsku już jako osoba starsza z dużym zawodowym i społecznym doświadczeniem.

kuratorium gdansk
ministerstwo edukacji narodowej
trabki gmina
GMINNE BIBLIOTEKI PUBLICZNE
trabki.com