Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

O projekcie

Utworzono dnia 23.12.2017

   

Projekt edukacyjny "TRADYCYJNY SAD", w którym uczestniczymy skierowany do wszystkich zainteresowanych problematyką przywrócenia do  naturalnego środowiska istnienia starych odmian drzew owocowych, którym grozi wyginięcie, a tym samym ich promocji.

Projekt realizowany jest w formie ogólnopolskiej międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. 

Konkurs wpisuje się w zadania określone w projekcie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej pod nazwą. „Szkoła z witaminą”, które realizowane są w naszej szkole w bieżącym roku szkolnym.

Projekt "Tradycyjny Sad" organizowany jest przez Fundację Banku Ochrony Środowiska w partnerstwie z Fundacją Dzieło Nowego Tysiąclecia, z myślą o zachowaniu różnorodności biologicznej Polski i zdrowiu społeczeństwa. Polega on na poznaniu sadowniczego dziedzictwa polskich ziem i przywrócenia starych odmian drzew w formie mini sadu składającego się z co najmniej 5 drzew posadzonych na ogólnodostępnym terenie. Nasz mini sad zostanie założony na  terenie szkoły. Będzie on prowadzony w sposób naturalny, czyli z doborem odmian odpornych, dostosowanych do naszych warunków oraz zastosowaniem takiego sposobu ochrony roślin, który nie szkodzi środowisku.

Chcemy się przyczynić do tego, aby nie zaginęła tradycja istnienia starych drzew owocowych, które przez stulecia były podstawą funkcjonowania społeczności polskiej i żeby zwiększyć pulę genetyczną drzew owocowych.

Stare drzewa rosną powoli, ale owocują przez lata. Jeszcze dziś możemy znaleźć na terenie Gminy Trąbki Wielkie kilkudziesięcioletnie jabłonki w dobrym stanie. I stąd w naszym projekcie wciąż przewija się słowo „tradycja”. Tradycja to działanie czasu, inna perspektywa patrzenia na drzewa w środowisku przyrodniczym. Mieć na swoim terenie długowieczne drzewa owocowe – patrzeć na nie jak rosną, kwitną i owocują, to radość i duma kolejnych pokoleń.

W ostatnich pięćdziesięciu latach wyginęło ponad 80% stanu drzew starych odmian. Wyginęły, bo nastała moda na sady produkcyjne. Więcej, szybciej, lepiej! Natura nie lubi drogi na skróty i niechybnie wystawia rachunek. Im mniejsza pula odmian drzew, tym łatwiej radzą sobie z nimi szkodniki, tym więcej trzeba użyć środków chemicznych, aby uzyskać wysokie plony.

Proces uprzemysłowienia naszego codziennego życia sięgnął tak daleko, że dotyczy także uprawy owoców, powszechnie uważanych za źródło i symbol zdrowia. Jednak owoce z sadów poddanych wielokrotnym zabiegom chemicznym nie posiadają takich walorów prozdrowotnych jak owoce uprawiane naturalną metodą, w tradycyjnym sadzie koło domu. Tak więc tylko pozornie tematem konkursu jest powrót do przeszłości. Powrót do tradycji może być właśnie furtką do zdrowia naszego pokolenia w przyszłości.

Projekt "Tradycyjny Sad" wychodzi poza ramy nauczania programowego i pozwala na zdobycie dodatkowej wiedzy i umiejętności. Zaczął  się w naszej  szkole od zebrania ośmioosobowej grupki uczniów pod opieką nauczyciela biologii i przyrody - Doroty Lubiejewskiej - Skiby i powoli rozszerza się o kolejne. Nie skończy się jednak wraz z przesłaniem raportu. Mamy nadzieję, że efekty jego realizacji, nie tylko w postaci mini sadu, będą sięgały dużo dalej - poza czas  i środowisko szkolne, gdzie miały początek.

 W projekcie mamy wiele różnorodnych zadań do wykonania. Podejmujemy się tworzenia przedsięwzięcia od zera - począwszy od zdobycia wiedzy poprzez zastosowanie jej w praktyce.

Prowadzenie sadu z tradycyjnymi odmianami drzew jest zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku i tego chcemy się nauczyć. Oby  efekty naszej pracy przetrwały lata i stały się namacalnym śladem naszej obecności w szkole.

 

 SKŁAD  ZESPOŁU „ RENETY ”

Dorota Lubiejewska – Skiba - opiekun

  1. MICHAŁ JASIAK -  szef zespołu
  2. OLIWIA NIEDŹWIEDZKA
  3. DAWID DAWIDOWSKI
  4. WIKTORIA GIŁKA
  5. PAULINA WÓJTOWICZ
  6. DOMINIKA GORZYŃSKA
  7. PAULINA KEMPA
  8. AGNIESZKA PŁOCKE  - uczniowie klasy VII a oraz VII b

 

​​Więcje o projekcie   przejdź >>>

RENETY - facebook   przejdź >>>

ZAŁĄCZNIKI:

Projekt - prezentacja

Utworzono dnia 09.01.2018, 21:30

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny