Patronka szkoły
Dawni nauczyciele i dyrektorzy
Anna Burdówna

20151016 103104 3Konkurs Plastyczny Tadeusz Makowski w oczach dzieci - konkurs plastyczny dla świetlic październik 2015 roku

 Konkurs plastyczny polegał na wykonaniu w dowolnej technice interpretacji plastycznej pracy Tadeusza Makowskiego. Z wszystkich prac, jakie wpłynęły do konkursu zostaną wyłonione 4 prace, które przekarzemy do etapu wojewódzkiego konkursu. Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom za wykonanie pięknych prac pastelowych.   :)  :)

 

Tadeusz Makowski (ur. 29 stycznia 1882 w Oświęcimiu, zm. 1 listopada 1932 w Paryżu) ? polski malarz działający w Paryżu, przedstawiciel École de Paris.

Studiował w latach 1902?1906 filologię klasyczną i polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, 1903?1908 malarstwo w ASP w Krakowie u J. Stanisławskiego i J. Mehoffera. Na przełomie 1908/1909 wyjechał do Paryża, gdzie pozostał do końca życia. We wczesnych pracach był wierny swoim nauczycielom. W Paryżu malował początkowo pod wrażeniem fresków P. C. Puvis de Chavannes'a, a poznawszy grupę kubistów z Montparnasse'u, uległ ich wpływowi. Zaproszony przez W. Ślewińskiego, spędził okres wojny w Bretanii, gdzie później wracał kilkakrotnie. Od tego czasu datuje się jego odejście od kubizmu i zwrot ku studiom z natury. Malował pejzaże ze sztafażem w duchu naiwnego realizmu i podobnie stylizowane kompozycje figuralne. Wykorzystując i przetwarzając w poetyckiej wyobraźni wpływy dawnego malarstwa niderlandzkiego i holenderskiego, kubizmu, polskiej sztuki ludowej i współczesnych naiwnych realistów, wypracował indywidualny styl metaforyczny, emanujący lirycznym nastrojem. Częstym tematem jego obrazów były dzieci w scenach z życia wiejskiego, teatralnych, maskaradowych i karnawałowych, w prymitywizowanej i częściowo geometryzowanej formie. Uprawiał grafikę (m.in. drzeworytnicze ilustracje książkowe). W 1912?1931 prowadził dziennik (wydany w 1961 w Warszawie).

Został pochowany na cmentarzu Les Champeaux w Montmorency.

Za Wnętrze ? jeden z trzech nieznanych obrazów Tadeusza Makowskiego, które sprzedano 20 marca 2011 roku podczas aukcji w Warszawie ? prywatny nabywca zapłacił 620 tys. zł

 

Wstecz

BIP

bip

Patronka szkoły

kunegunda pawlowska mUrodziła się 26 lutego 1888r. w Zakrzewie powiat Złotowski na ziemi Krajeńskiej. Ukończyła Seminarium Prywatne Puffkówny w Poznaniu w 1907r. Z poznańskiego województwa w 1929r. przybyła do pracy w Gdańsku już jako osoba starsza z dużym zawodowym i społecznym doświadczeniem.

kuratorium gdansk
ministerstwo edukacji narodowej
trabki gmina
GMINNE BIBLIOTEKI PUBLICZNE
trabki.com