Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Debata oksfordzka

Utworzono dnia 27.05.2018, 17:51

Debata oksfordzka (uniwersytecka) to rodzaj debaty, w której zabronione jest obrażanie, bądź wyśmiewanie mówców strony przeciwnej. Zadaniem jest dyskusja nad podaną przedtem tezą. Stronami są przeciwnicy tezy oraz jej obrońcy. Przewodniczy im marszałek, który ma do pomocy osobę czuwającą nad czasem i kolejnością wypowiedzi. Typ debaty pochodzi z Uniwersytetu Oksfordzkiego.  

Taka debata odbyła się w naszej szkole 18 maja 2018 roku podczas otwartej lekcji języka polskiego klasy III b. Teza: Internet - choroba, czy lekarstwo? została podana uczestnikom tydzień przed finałem. Ośmioro uczniów zostało podzielonych na dwie grupy, propozycję i opozycję. Przygotowania do zmagań z przeciwnikami w dyskusji zajęły im cztery dni. Debata odbyła się w obecności publiczności złożonej z uczniów klasy III d wraz z panią A. Wadowską oraz części klasy III b.

Po wyrównanej wymianie argumentów marszałek poprosił publiczność o wyrażenie swojej opinii oraz opowiedzenia się po jednej ze stron. Sędziowie, po podliczeniu wszystkich głosów ogłosili, że widownia była podzielona równo na dwie opcje. Po rozważeniu wszystkich głosów za i przeciw, debatę wygrała propozycja. Po wszystkim, marszałek w osobie polonistki p. Ilony Gielniak-Rolnickiej podzielił się swoimi spostrzeżeniami wraz z uczestnikami, serdecznie podziękował wszystkim i oficjalnie zakończył debatę.

Strona propozycji                                                      Strona opozycji

Mówca I          Maciej Słupianek                               Mówca I          Julia Marocka

Mówca II         Kacper Kąkol                                     Mówca II         Łukasz Rodnicki         

Mówca III        Klaudia Ratkowska                             Mówca III        Kacper Grzesiuk

Mówca IV       Julia Janiszewska                               Mówca IV       Zuzanna Kusaj

K. Kąkol, K. Grzesiuk
 

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Maj 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny