Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

CLIL - Historia po niemiecku - podróż studyjna szkół partnerskich PASCH Trąbki Wielkie – Gdańsk – Berlin – Poczdam - Liberec

Utworzono dnia 27.05.2018

W maju 2018 roku uczniowie klasy III E uczestniczyli w wycieczce naukowej, której szlak wiódł poprzez mury Gdańska, Berlina i Liberca. Nasza podróż po dziejach tych i wielu innych miast zaczęła się o wiele wcześniej. Dzięki dodatkowym lekcjom historii prowadzonym w dużej mierze w języku niemieckim zgłębialiśmy tajniki przeszłości związanej z Murem Berlińskim, Żelazną Kurtyną, komunizmem, strajkami oraz z tymi, dzięki którym możemy cieszyć się wolnością.

Po wielu godzinach poznawania teorii, podanej niezwykle przystępnie dzięki współpracy p. Doroty Niewiadomskiej oraz p. Stanisława Szulista, przyszedł wreszcie czas na rzeczywisty wyjazd do miejsc, które młodzież znała głównie z książek.

13/05/2018 do Trąbek Wielkich przybyli uczniowie ze szkoły w Libercu (Czechy). Mieliśmy czas na integrację, która dzięki zainicjowanym grom przebiegła bardzo sprawnie. Następnego dnia uczestnicy projektu udali się do Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie pracowali w grupach polsko - czeskich, zacieśniając więzi, następnie uczestniczyli w grze miejskiej po Gdańsku.

Kolejne trzy dni spędziliśmy w Niemczech, zwiedzając najważniejsze historycznie miejsca Berlina i Poczdamu. Mieliśmy okazję stanąć naprzeciw Muru Berlińskiego, przejść pod Bramą Brandenburską, zachwycać się smutnym pięknem East Side Gallery, zobaczyć Sanssouci, przejść przez Checkpoint Charlie, wspiąć się na kopułę znajdującą się na Bundestagu, stąpać po słynącym z akcji typowych dla filmów o agencie 007, Moście Glienicke (niem. Glienicker Brücke) oraz dogłębniej poznać życie codzienne ówczesnych mieszkańców Berlina wschodniego i zachodniego, a także zapoznać się ze szczegółami ludzi żyjących w tamtych czasach jak np. Willy Brandt. Nasyceni historią Niemiec udaliśmy się do Liberca.

Tam pracowaliśmy nad wykonaniem plakatów ukazujących naszą pracę w projekcie. Należy nadmienić, że uczniowie obu państw byli podzieleni na grupy wedle zainteresowań, a wśród nich znajdowały się m.in. Życie codzienne czyli Alltag, czy Sztuka - Kunst. Następnie odbyła się prezentacja projektów. Po obiedzie uczestnicy udali się na górę Ještěd, gdzie mogli podziwiać górski klimat i niesamowitą panoramę na ciągnące się po horyzont miasto. Tego samego dnia wieczorem odbyła się dyskoteka, na której mimo niewielkich, lecz widocznych różnic kulturowych, uczniowie z obu państw bawili się razem znakomicie.

19/05/2018 młodzież polska wracała do ojczyzny pociągiem. Po ciągnącym się pożegnaniu, eskortowani przez liczną gromadę przyjaciół poznanych podczas realizacji projektu zmuszeni byliśmy do odjazdu. Dzięki zbawiennemu, w tym wypadku, działaniu internetu, nie tracąc kontaktu z niedawno pozostawionymi znajomymi w Czechach, dotarliśmy do swoich domów.

 

W projekcie udział wzięli uczniowie:

Bida Aleksandra, Bieńko Angelika, Bobrowska Karolina, Caboń Julia, Cejko Amelia, Głowacka Iga, Gros Roksana, Grzębska Nikola, Iwańska Agata, Klonowska Julia, Kloskowska Martyna, Knie Wiktor, Lefanczyk Wiktoria, Mazur Natalia, Mućka Zuzanna, Niski Borys, Pętlak Wiktoria, Płaza Natalia, Skulimowski Jan, Stoduś Aleksandra, Tkaczyk Magdalena, Wiśniewska Aurelia.

Borys Niski 

Podróż studyjna szkół partnerskich PASCH

Utworzono dnia 29.05.2018, 21:43

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Wrzesień 2019
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Imieniny